Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/912

This page has been proofread.

morg. 678, ludn. 515, szk. lud., kaplica katol. par. Racimów. F. S.

Datyniany, wś rządowa, nad rz. Mieżą, pow. święciański, 2 okr. adm., mk. kat. 25, dm. 2 (1866).

Datzen (niem.), dwie wsie w pow. gąbińskim.

Datzkehmen (niem), dwie wsie, jedna w pow. gąbińskim, druga w stołupiańskim.

Dau..., por. Dow...

Daubakiszki, Dowbakiszki, cztery folwarki, pow. szawelski, par. kurtowiańska. Dawniej liczyły się do pow. berżańskiego. Jeden z tych folwarczków, należący do Ignacego Dąbrowskiego, nazywa się Siuciliszkami a należące do pp. Prekierów, Janczewskich, Dowiattów, Daubakiszkami. Leżą one 1 i pół mili od Kurtowian a od drogi prowadzącej z Szawel przez Zanułajcie i Gosztyny do Gilwicz o pół mili.

Daube, ob. Pregla.

Daubienki, wś włośc., pow. lidzki, 4 okr. adm., o 56 w. od Lidy, 10 dm., 103 mk. (1866). O pół wiorsty od wsi folwark, który tegoż roku należał do Olszewskiego i miał 11 mk.

Daubiszki, Dowbiszki, fol., pow. szawelski, na połączeniu dróg z Okmian i Popielan do Wiekszni. Od st. k. żel. lipawsko–romeńskiej o milę, nad brzegiem rzeczki Dobikini, niedaleko ujścia jej do Wenty, w pięknem i miłem położeniu, w par. wiekszniańskiej; folwark ten należał dawniej do majętności Tryszek (ob.), w r. 1811 dekretem exdywizorskim został wydzielony Puttkamerom, którzy go sprzedali adwokatowi Frydemu z Mitawy. Obecnie należy do sukcesorów Frydego. Wś D. ma 235 dzies. na 64 m. rozl.

Daubiszki, niem. Daubischken, wś, pow. darkiański, st. p. Abeliszki.

Daubitz (niem.), ob. Dębice i Dubc.

Dauby, zaśc., pow. trocki.

Daugawa, łotewskie nazwisko Dźwiny.

Daugelischken (niem.), ob. Daugieliszki.

Dauczyszki, ob. Dawczyszki.

Daugi, w języku urzędowym Dawgi, mko, pow. trocki, na płn. brzegu jeziora t. n., pod 54° 22′ szer. i 42° dług. wschod., odległe o 56 w. od Trok, o 80 w. od Wilna, o 22 w. na zach. od st. kol. żel. petersb.–warsz. Olkieniki, a o 12 w. na płn. zach. od st. poczt. Hanuszyszki, w 4 okr. polic., w obr. aleksandrowskiej gm. włość.; należy do 10 sądu pokoju 1 (wileńskiego) okręgu; posiada murowany par. kościół katol., założony jeszcze na schyłku XIV w. przez w. ks. lit. Witolda pod wezwaniem Opieki N. M. P., wymurowany na nowo w 1862 z tytułem Opatrzności Boskiej staraniem proboszcza ks. Mateusza Piotrowskiego ze składek. Parafia kat. D. klasy 3, dek. mereckiego posiada w swym obr. 4 kaplice: na cmentarzu w Daugach, w Kamieniu, w Bobryszkach, w Bychowczyszkach, liczy 6207 wiernych, oprócz 4558 należących do filii tejże par. Orany. Do r. 1864 należała tu także już skasowana filia Przełaje. D., dawna osada litewska, w której w. ks. litewscy mieli swój dwór i myśliwstwo; 24 maja 1380 r. w lasach otaczających tę mieścinę Jagiełło zawarł potajemny traktat ze starszyzną zakonu krzyżackiego, w. komandorem Elnerem i w. szpitalnikiem Ulrychem Ficke, przeciw stryjowi swemu Kiejstutowi, gdzie dla zamaskowania istotnego celu zjazdu urządził łowy i zaprosił na nie Witolda i jego synowca a wnuka Kiejstutowego Iwana syna Potirga. Po unii D. stały się starostwem opłacającem w XVIII w. kwarty 2368 złp. W połowie XVI w. trzymała to starostwo królowa Bona, nadająca dziesięcinę dla kościoła i fundująca przy nim szpital. R. 1712 liczyło starostwo D. 327 dymów hybernianych. Było we władaniu Brzostowskich. Miasteczko ma 833 mk. i jest własnością rządu, który ziemię oddał włościanom na wykup. Obszar rządowy wraz z 5 folw., 29 wsiami i 1 zaśc. zajmował 1850 r. 17924 dzies. rozl. W czerwcu 1639 r. król Władysł. IV i król. Marya Ludwika byli tu ugaszczani przez starostę Albrechta St. Radziwiłła. J. W.

Daugi albo Daugie, jez. w pow. trockim, niedaleko mka t. n., 3 i pół w. dł., 2 w. sz., do 30 saż. głębokie, jedno z głębszych w Europie. Według Strielbickiego ma 10 w. kw. rozl. Por. Mereczanka.

Daugiele, Dawgiele, Dowgiele, 1.) miasteczko w pow. nowoaleksandrowskim, gub. kowieńskiej, prywatne, o 30 w. od m. pow., ma 269 mk. Kościół katol. św. Ducha, z drzewa wzniesiony 1766 przez ks. Radziwiłła, filialny dusiacki. St. poczt. na trakcie bitym z Kowna do Nowoaleksandrowska, między Ucianami a Deguciami, o 15 w. od Deguć. W pobliżu wieś uwłaszczona, do majątku Staczkuniszek, niegdyś do Czyżów a potem do Durnowo należąca. 2.) D., wieś, pow. rossieński, par. Retów.

Daugieliszki 1.) folw., pow, maryampolski, gm. Aleksota, par. Godlewo. Liczą one 5 dm., 30 mk.; odl. od Maryampola 50 w. 2.) D., wieś, pow. władysławowski, gm. Zyple, par. Syntowty. Odl. od Maryampola 21 w., liczą 8 dm. i 84 mk. 3.) D., Dawgieliszki, ob. Dowgieliszki. Br. Ch.

Daugieliszki, Dawgieliszki, Dowgieliszki, mko w pow. święciańskim, nad jez. Wirksztys, leży pod 55° 21′ szer. geogr. i 43° 59′ dł. wschod., o 24 w. na płn. od Swięcian, przy gościńcu łączącym miasto to z Widzami, o 98 w. od Wilna, w 2 urzędzie policyjnym, posiada 370 mk., zarząd gm. włośc., szkółkę wiejską i drew. kośc. par. katol., założony 1526 przez Gasztołda, odnowiony w 1812 r. przez Izabellę hr. Platerową. Par. kat. D. kl. 4 dek. święciańskiego