i B. Weide, wś, pow. gdański, niedaleko Schiewenhorst.
Bątki, niem. Bandtken, wś i włość rycerska w pow. kwidzyńskim, pod Kwidzyniem.
Bątlewo Mostowe, B. Andrepy i B. Izydory, trzy wioski przyległe sobie, pow. lipnowski, gm. Czarne, par. Makowo.
Bdanie, jezioro w Wielkiem księstwie Poznaińskiem, pow. szremskim.
Bebbrow, ob. Bobrowo.
Bebechy, duża wś w pow. latyczowskim, gm. Michałpol; liczy dusz męz. 912; ziemi dworskiej 1654 dz.; ziemi włośc. 879 dz. Młynów wodnych 4, przynoszących 2000 rs. Należała do Czartoryskich, póżniej do Czerkasa; dziś Ernesta Sobańskiego.
Bebechy, przysiołek wsi Laszkowa.
Bebelna (właściwie Bębelno), wś powiat włoszczowski, gm. Radków, w lesistej okolicy. Kościół parafialny istniał tu już w XV w. (Długosz I 19); obecny zbudowany został w 1725 roku. W 1827 liczyła 29 dm. i 274 mk.; obecnie ma 82 dm. Par. B. dek. włoszczowskiego liczy 1593 wiernych. B. Ch.
Beber, strumień, uchodzi do Orzycy w Prusach Wschodnich. Por. Porze.
Bebernitz, ob. Wieprznica.
Bebra, Bewern, wś w okr. iłłukszteńskim gub. kurl., paraf. kościól ś. Jana, wzniesiony 1797 przez gen. Zyberga. Parafia katol. dekanatu semigalskiego: dusz 3297. Filia w Rubinie.
Bechau, ob. Bechów.
Bechcice, wś i folw., nad Nerem, z lewego brzegu, pow. łaski, gm. i par. Lutomiersk, przy drodze z Konstantynowa do Lutomierska. W 1827 liczyły 31 dm. i 277 mk.
Becherów, węg. Bechero, wieś w hr. szaryskiem (Węg.), kościół par. gr. katol., łąki, pastwiska, lasy, 946 mk.
Bechów, niem. Bechau, wś, pow. nissański, par. katol. Nowak.
Bechowo, niem. Beichau, wś, pow. mielicki, nad rz. Szecką, niedaleko Strabórka i Karnie, w par. katol. Strabórek. Według Zarańskiego Bychowa.
Bechy, potok, wypływa na polach gminy Miłkowa, w pow. cieszanowskim, w północnej stronie tejże gminy; płynie w kierunku południowo-zachodnim przez środek wsi, zabierając obustronnie potoki leśne, między któremi ważniejszy jest potok Figirowy; w dalszym ciągu płynie przez gminę Mołodycz; przepływa tę wieś i staw mołodycki w kierunku zachodnim, a przybrawszy z prawego brzegu potok Buczalkę, wpada we wsi Radawie z prawego brzegu do Lubaczówki, dopływu Sanu, po 12 kilometrach biegu śród łąk i błoni. Br. G.
Beckel, ob. Biekło.
Beckern, ob. Piekary.
Beckersdorf, ob. Bekersdorf.
Beckersitz, ob. Bekierzyce.
Becz. Tak Serbowie, Chorwaci i Węgrzy nazywają Wiedeń.
Beczkany, 1). folw. rządowy w pow. trockim, nad Strawą, o milę od st. dr. żel. Zośle. 2). folw. prywatny w pow. trockim, nad strumieniem Gorklą, także o milę od Żośli.
Beczuńce, ob. Bełczące.
Beczwa, rz., dopływ rz. Morawy, na Morawie, ma żródło w Beskidach a ujście poniżej Ołomuńca. Nad B. leży Rożnów.
Bedersdorf, ob. Biedrowice.
Bedlenko (Bedlno małe), wś i folw., pow. Końskie, gm. Końskie, par. Bedlno. Wspomina je Długosz: w 15 w. należała do Mikołaja Korewy Wieniawity i miała trzy folwarki (Długosz I 351). W 1827 r. było tu 25 dm. i 165 mk.
Bedlenko, młyn, pow. świecki, niedaleko Laskowic.
Bedlino, Bidlino, niem. Bedlin, wś, pow. słupski Ziemi pomorskiej.
Bedlne, wś i folw., pow. radzyński, gmina Biała, par. Ulan, ma obszaru 1873 m., 20 dm. i 239 mk.
Bedlno, 1). wś i folw., pow. opoczyński, gm. Sworzyce, posiada kościół par. murowany. Parafia istniała tu już w XV w. (Długosz I, 350, 352,596). W 1827 r. liczyła 18 dm. i 234 mieszk. Lud wiejski zajmuje się wyrobem sukna. Par. B. dek. opoczyńskiego liczy dusz 2905. Por. Belno. 2). B., wś, pow. kutnowski, gm. Wojszyce. Leży przy szosie kaliskiej między Kutnem a Łowiczem, połączona drogą bitą z Żychlinem, posiada kościół par. murowany. Gospodarstwo staranne i postępowe, własność Jana Blocha. W 1827 roku liczyło 23 dm. i 312 mk. Par. B. dek. kutnowskiego ma 2973 dusz. W. W.
Bednarka, wieś ruska na prawie wołoskiem, niegdyś królewska, w pow. gorlickim, przy drodze z Gorlic do Źmigrodu; około jej rozsżerzenia, zaludnienia i uporządkowania zasłużył się Fiedor Mikulicz, sołtys bednarecki, jak świadczy dyplom Zygmunta III z 25 maja 1595 (niedruk.). Obecnie liczy 134 dm., 749 mieszk. przeważnie Rusinów; z tych 371 męż., 378 kobiet. Rozległości 2809 morg n. a. Od Gorlic 12 kil., od Biecza 15 kil. a od Źmigroda niespełna 2 mile. Parafia greko-katolicka w miejscu. M. M.
Bednarki, niem. Bednarken, folw., pow ostródzki, niedaleko Rychnowa.
Bednarów, wieś, pow. stanisławowski, nad rzeczką Łukwą, która wypływa o 6 mil na południe od Bednarowa pod wsią Krzywiec w powiecie bohorodczańskim. Przestrzeni obszar dworski posiada: gruntów ornych 127 morg, łąk i ogrodów 93 m., pastwisk 30 m., lasu