od Cycowa, pow. chełmski, gm. i par. Olchowiec.
Bekieszowa góra, pod Wilnem, nad Wilejką.
Bekowo, wś, pow. serdobski, gub. saratowska, st. p., o 12 w. od sosnowskiej st. dr. żel. tambowsko-saratowskiej,
Beksztany, wś, pow. trocki.
Béla, ob. Biała Węgierska.
Belchau, ob. Białochowo.
Belczące, Beczuńcze, niem, Belczonszen, wś, pow. jańsborski, niedaleko Białej. Por. tez Bełcząc.
Belebej, miasto powiatowe w gubernii ufimskiej, 1891 wiorst od Petersburga, a 168 od miasta gubernialnego odległe. Ma bank, stacyą pocztową i 23368 mk.
Belejoc, wioska w hr. szaryskiem (Węg.), kościół filial. gr. katol., pastwiska, lasy, 26 mk.
Belejów, wś, pow. doliniański, par. gr. kat. Turza Wielka, o 19 kil. od Bolechowa. Częściowa własność łacińskiej kapituły lwowskiej.
Belęcin, 1.) wieś, pow. babimoski, 21 dm., 139 mk., 81 ew., 58 kat., 31 analf. 2.) B., domin. i wieś szlach., pow. babimoski, 4359 morg. rozl., 12 dm., 183 mk., 58 ew., 125 kat., 80 analf.; st. poczt. i kol. żel. Zbąszyn o 8 kil. 3.) B., gmina, pow. wschowski, 2 miejsc: B. i osada Wygoda, 36 dm., 254 mk., 10 ew., 244 kat., 72 analf. 4.) B., domin. i wieś szl., pow. wschowski, 3 miejsc.: 1) B., 2) folw. Góruszki, 3) Trzebiec; 4202 morg. rozl., 14 dm., 182 mk., 13 ew., 169 kat., 76 analf.; stac. p. Garzyń o 5 kil., gośc. o 1 kil., stac. kol. żel. Leszno o 18 kil. Własność Mieczkowskiej. M. St.
Belgard, ob. Białogród, Białogarda.
Belgoszcz, ob. Wolgast.
Beliczek, niem. Silberhof, kolonia, pow. chojnicki, niedaleko Śliwie.
Beliczek, ob. Bieliczek.
Belina, folw. pow. ostrzeszowski, ob. Bobrownik.
Belitz, ob. Bielice.
Belk, ob. Bełk.
Belków, niem. Belkau, wś, pow. nowotarski na Szląsku, niedaleko Urazu, ma wielką cegielnię.
Bellgard, ob. Białogarda.
Bellschwitz (niem.), właściwie Bałoszyce, wś szlach. i folw., pow. suski; niedaleko miasta Susz.
Bellwitz, folw., pow. babimoski, 814 morg. rozl., 1 dm., 12 mk., 11 ew., 1 kat., 2 analf.; stac. p., kol. żel. i gośc. w Babimoście o 8 kil.
Belmont, 1.) dwór pryw., nad jez. Dryświaty, pow. nowoaleksandrowski, gub. kow., o 64 w. od Nowoaleksandrowska. Kościół pod wezw. Jezusa Chrystusa, wzniesiony 1768 kosztem Hylzenów, filialny brasławski. Kaplicę murowaną Zbawiciela wystawił tu 1858 hr. Plater. 2.) B., przedmieście Mińkowiec w pow. uszyckim. Był tu piękny letni pałac uczonego dziwaka hr. Jana Ścibora Marchockiego, którego pamięć na Wołyniu przechowuje się dotychczas. Dr. M.
Belmonty, ob. Bohiń.
Belmsdorf, ob. Balnowice.
Belnach, niem. Biehlen, wś, pow. wojrowicki, na Górnych Łużycach, nad Czarnym Halsztrowem, niedaleko Rugtanu.
Belnianka, rzeka (zwana także Makoszanka i Stykana), bierze początek z lasów między Orłowinem a Lechońkiem, na zachód od Łagowa w p. opatowskim, płynie przez Makoszyn i Bełno. Pod Napienkowem łączy się z nią kilka strumieni, wypływających z pasma Łysogór od wsi Porąbek, Kakowina, Belin, Huty nowej i starej, następnie przez Smyków i Danków, zdąża do Daleszyc, gdzie według mapy woj. topogr. (XXI A.) wpada do Czarnej Nidy a raczej daje jej początek w połączeniu z kilku strumieniami. Tymczasem według Lud. Wolskiego płynie B. jeszcze przez Słopiec, Borków i Kaczyn i dopiero pod Mażyszem wpada do Czarnej Nidy z prawego brzegu (Enc. Pow. III, 108) choć znowu w tejże Encyklopedyi (T. VI str. 154) czytamy, że Czarna Nida płynie od Daleszyc przez Słopiec i Marzysz. Długość B. wynosi około 3 mil, szerókość od 8 do 24 stóp, głębokość od 1 do 5 st., dno piaszczyste, bieg nieregularny z powodu wielu młynów i fryszerek. Br. Ch.
Belno, 1.) (właściwie Bedlno), wś, pow gostyński, gm. Rataje, par. Sokołów. Wieś ta wraz z folw. Pomarzanki, będąc przed 20 laty własnością Jana Leszczyńskiego, znakomitego agronoma, słynęła jako wzór postępowego gospodarstwa na niewielkim stosunkowo obszarze (740 m.). Założył on tu cukrownię, gorzelnięb, wzorową owczarnię, poprawny inwentarz, staranne i racyonalne gospodarstwo rolne. Z przejściem w obce ręce wszystko to się zmieniło. Obecnie istnieje tu cukrownia Urszulin. Liczy teraz 28 dm., 62 mk., w tem 23 izrael. Ziemi ornej 784 morg., lasu morg. 40, ogrodu morg. 5. 2.) B., wś poduchowna, nad rz. Belnianką, śród Lysogór, pow. kielecki, gm. Samsonów, par. Zagdańsk, o 10 w. na półn.-zach. od Łagowa. W 1827 r. miała 19 dom. i 116 mk.
Belno, wieś rycerska, pow. świecki, liczy obszaru ziemi 2462 morg., mieszkańców 162, pomiędzy którymi katolików 138, znajduje się obecnie w ręku polskiem. W pobliżu B., w lesie królewskim, leży kamień, który na szczególną zasługuje wzmiankę. Jest to ogromny głaz granitowy, z północnych krain zapewne tu przeniesiony, wysoki przeszło 8 stóp, w obwodzie ma 28 stóp, po stronach jest kunsztownie wygładzony. Nie ulega wątpliwości, że