urodzajny grunt, piękne łąki, 370 mk. H. M.
Benedykt, kopalnia węgla pod Mysłowicami.
Benenard, wś, pow. błoński, gm. Żyrardów. W 1827 r. było tu 26 dm. i 163 mk., obecnie 320 mk.
Beneschau, ob. Beniszewo, Bieniszewo.
Beneszów, Bennisch, m. pow. na Szląsku austr., domów 428, ludn. 3023; znaczny wyrób płótna, drelichu i ćwilichu, któremi prowadzi się handel w Bernie, Wiedniu, Peszcie. B. pow. ludn. 17981. Główne gminy: Heraltice (Herrlitz) 1226 mk.; Lichnów (Lichten) 2000 m.; Razowa (Raase) 2173 m.; Leskowiec albo Szpachów (Spachendorf) 2039 m. i Sosnowa (Zossen) 1000 m.
Beneszyszki, wś, pow. kalwaryjski, gmina i par. Urdomin. W 1827 r. liczyła 17 dm. i 175 mk.
Benglewo, folw., pow. czarnkowski, należy do dóbr Drasko (Dratzig); 1520 morg rozl., 5 dm., 68 mk.; 56 ew., 12 kat., 26 analf.; st. poczt. i kol. żel. Wieleń o 4 kil.; gośc. o 2 kil.
Beniakony, Bieniakony, gmina w pow. lidzkim, liczy 237 dm., 3305 włościan płci obojej. Zarząd gminny w miasteczku Bieniakonach. Gmina składa się z 4 okręgów wiejskich: Gajcieniszki, Wronowo, Bolcieniki, Sokoleńszczyzna i liczy 39 wsi.
Benica, Bejnica, Bienica mko w powiecie oszmiańskim, nad rz. Morozianką.
Benice (Benitz), 1). wś, pow. krotoszyński, 52 dm.; 401 mk.; 17 ew., 384 kat.; 81 analf.; kościół paraf. należy do dekanatu koźmińskiego. Wieś należała na początku XIV wieku do Rozdrażewskich i była miasteczkiem. Kościół pierwotnie był drewniany; w wieku XVII Anna Rozdrażewska wystawiła w miejsce dawnego nowy z cegły palonej. Nagrobek kamienny fundatorki znajduje się przed wielkim ołtarzem. 2). B., domin., pow. krotoszyński, należy do dóbr krotoszyńskich; 1575 m. rozl.; 4 dm.; 126 mk. ob. Krotoszyn; st. p., kol. żel. i gośc. w Krotoszynie o 6 kil.
Benice, po węg. Benicze, wioska w hr. liptowskiem (Węg.), na wzgórzu; w miejscu brak wody; 99 mk.
Beniów, 1.) potok, wypływa z południowo-wschodniego stoku góry Popcowem zwanej (746 m.), śród leśnego jaru w obr. gminy Cisowa w pow. stryjskim; płynie głębokiemi parowami w kierunku przeważnie południowo-wschodnim, opłukując północno-wschodnie stoki góry Gadzunowej (634 m.) i wpada w Cisowie do Sukiela, dopływu Świcy, z lewego brzegu do jednomilowym biegu. Znaczniejszym jego dopływem lewym jest Rotyczka. 2). B., potok, wypływa w północno-wschodniej stronie gm. Zabrzezia w pow. sądeckim z południowego stoku góry Beniowskiej (694 m.), płynie w kierunku południowo-zachodnim, tworząc granicę między Zabrzeziem i Kamienicą i po przeszło ćwierćmilowym biegu uohodzi z lewego brzegu do potoku Kamienieckiego, dopływu Dunajca. Br. G.
Beniowa, wś, pow. Turka, w górach Karpackich, na samej granicy węgierskiej, nad rzeką Sanem położona; o 1 milę na południe we wsi Sianki jest źródło rzeki Sanu. Przestrzeni większa posiadłość obejmuje: roli ornej 75 m., łąk i ogrodów 39 m., pastwisk 19 m., lasu 2416 m. Mniejsza posiadłość obejmuje roli ornej 534 m., łąk i ogrodów 220 m., pastwisk 295 m., lasu 12 m. Ludności ma 361, w tem rzym. kat. 7, gr. kat. 306, izraelitów 48. Gr. kat. parafią ma w miejscu, do której należy wieś Bukowiec z 200 parafianami i wieś Sianka z 214 parafianami; cała więc parafia obejmuje 720 parafian. Parafia ta należy do dekanatu wysoczańskiego. Właściciel Adam Raciborski. B. R.
Benisław, po łotew. Bienisłaus, wś, w pow. lucyńskim, parafii Birże, z kaplicą filialną. Własność Benisławskich, czasowo Szkulteckich; 678 dzies.
Beniszewo, Bieniszewo, Beneszowo, niem. Beneschau, wś i mko, pow. raciborski, o milę od Hulczyna, z kościołem katolickim. Na cmentarzu olbrzymi pomnik (konny) dziedzica B. (?) z 14 wieku (Czyt. Münzberga „Sagen u. Alterthümer von Schlesien“).
Beniuszowce, po węg. Benyushaza, wieś w hr. liptowskiem (Węgry), 183 mk.
Benjaminsthal, ob. Wiewiórka.
Benkheim, ob. Banie.
Bennisch, ob. Beneszów.
Benowo, Bönhof, wś w pow. sztumskim, par. sztumska. Pierwotną nazwą Benowa było Pszczoli dwór.
Bentkau, Bentke, ob. Bętkowo.
Bentschen, ob. Zbąszyń.
Benz, Baenz, ob. Badanów.
Benzary, wś w pow. bałckim, gm. Korytna, dusz męz. 248. Ziemi włośc. 889 dz.; wś rządową, trzymał ją przez 20 lat wraz z Leśniczówką generał Rosen; obecnie 645 dz. oddano Tajnemu Radcy Hlebowowi.
Benzin, ob. Biczyno.
Beradź, wś i folw. poduchowne, pow. sandomierski, gm. Klimontów, par. Mydłów.
Berau, ob. Biery.
Berbestie (z przysiołkiem Ostrą), wś, pow. Waszkoutz na Bukowinie, o 6 kil. od st. p. Niepokoloutz.
Bercad. Tak dawnej pisano czasami mko Berszadę.
Berchowo, niem. Berghof, dobra w pow. toruńskim, par. Łążyn.
Bercz, przysiołek wsi Płaszczowa.
Berczakiemie, wś, w pow. trockim.