Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/525

This page has been proofread.
C.


(Niektóre nazwiska miejscowości piszą się przez C lub przez K np. Carthaus i Karthaus, Kartuzy; przez Ch lub H np. Chel i Hel; przez Ch lub F np. Chwastów i Fastów; przez Cz lub C np. Cecora i Czeczora; jeśli więc czytelnik nie znajdzie pewnej nazwy pod jedną formą, to niech raczy poszukać pod drugą.)


Caaden (niem.), ob. Kadmień.

Caana (niem.), ob. Kaniów.

Cabel (niem.), ob. Kowalewo.

Cabeln, niem. Zabeln, łotew. Cabille, mko w Kurlandyi, w okr. talseńskim, na pr. brz. Abawy, śród gór, o 96 w. od Mitawy. Parafia C. obejmuje ważniejsze wsie: Mattkuln, Wallgalen, Brinken-Pedwalen, Asuppen, Kabilen, Wirben, Roennen, Wanen i i.

Cabsdorf, Capsdorf (niem.), ob. Hrabuszyce.

Cacanin, wś, pow. biłgorajski, gm. Kocudza, par. Janów.

Cachowo, wś, pow. ządzborski.

Caców, wś, pow. jędrzejowski, gm. Prząsław, par. Cierno. W 1827 r. było tu 8 dm. i 93 mk.

Cadobestie (rum.), ob. Kadłubiska.

Cadów i Cadówek lub Cadówka, dwie wsie, pow. nowo-radomski, gm. Kobiele, par. Kobiele wielkie. W 1827 r. Cadów liczył 10 dm. i 58 mk., Cadówek zaś 10 dm, 49 mk. Obecnie zaś C., dobra prywatne, zawierają ziemi fol. m. 1770, w tem ornej, przeważnie żytniej m. 375, łąk m. 81, lasu (w roku 1861) m. 977, pastwisk i zarośli m. 315, drogi, nieużytki i t. p. morg. 22. W skład ich wchodzą nomenklatury: C., Cadówek, Podświerk, Ojrzeń, oraz osady młynarskie: Nadrożne i Rozpęd. Włościanie posiadają w C. dm. 8, ziemi m. 129, w Cadówce dm. 12, ziemi m. 152, w. Podświerku dm. 5, ziemi m. 10. Sąd gmin. okr. V w Gidlach. Na północo- i południo wschód od Cadowa dość wyniosłe wzgórza w odległości 1 w. a ku wschodowi w tejże odległości przepływa rzeczka, przy młynie Mękwa uchodząca z praw. brzegu do Warty A. T.

Caehme (niem.), ob. Kamionna.

Cahla i Cahle (niem.), ob. Koło.

Cahlenberg (niem.), ob. Callenberg i Kahlenberg.

Cainowe (niem.), ob. Koniowo.

Cainscht (niem.), ob. Kęszyca.

Calau (niem), ob. Kalawa.

Calbe (niem.), ob. Kalwa.

Caldus (niem.), ob. Kaldowo.

Calitz (niem.), ob. Kalisz.

Callenberg, Callemberg, Kahlenberg (niem.), ob. Uraza lub Wrazy.

Calligel (niem.), ob. Kaligat.

Callwehlen, Callwellen (niem.), ob. Kalwiszki.

Calvaria (niem.), ob. Kalwarya.

Całkowicze, wś, pow. piński, nad Styrem.

Całoszyn, młyn pod Jędrzejowem, na stawie utworzonym przez rz. Brzeźnicę.

Całowanie, wś i folw., pow. garwoliński, gm. Osieck, par. Warszawice. W 1827 r. było tu 19 dm. i 159 mk., obecnie 37 dm. i 324 mk. Dobra C. leżą nad Wisłą, od Siedlec odl. mil. 11, od Garwolina 3 mile, od stac. dr. żel. nadwiślańskiej Otwock milę 1. Folwark C., rozl. 1125 morg., posiada ziemi ornej, przeważ. żytniej, m. 491, łąk m. 265, past. dolnych m. 366, w nieużyt., drogach i t. p. morg. 88. Oprócz powyższej przestrzeni folwarcznej w dobrach tych włościanie mają 256 m. gruntu. Sąd gm. okr. II Sobienie Jeziory. Przed r. 1878 folw. C. należał do dóbr osieckich.

Całownia, dwa folw. i kol., pow. rypiński, gm. i parafia Gujsk, od Płocka odl. mil 6, od Rypina mil 3, od Sierpca milę 1, w pobliżu drogi bitej, od Włocławka mil 5. 1) C. lit.