A. rozl. m. 85, w tem ornej m. 58, pastwisk górnych m. 22, łąk m. 3, pod drogami i t. d. morg. 2; zabudowań drew. 3. 2) C. lit. B. należy do dóbr Maluszyn, rozl. ma 103 m., w tem ornej m. 82, łąk m. 7, pastw. m. 13, nieużyt. m. 1. Zabudowań drew. 3. Ziemia na obu folw. żytnia, szczerkowata. Kol. C. liczy 114 mk., 21 dm. A. T.
Camenz (niem.) ob. Kamieniec.
Cameral-Ellgoth (niem.), ob. Ligotka.
Camerau (niem.), ob. Komorów.
Camin (niem.), ob. Kamin, Kammin.
Caminchen (niem.), ob. Kamiennik.
Camionken (niem.), ob. Kamionki.
Camitz (niem.), ob. Kamionka.
Camlau (niem.), ob. Kębłowo.
Camnitz (niem.), ob. Kamieniec.
Camoese (niem.), ob. Kumejże.
Camp (niem.), ob. Klucz.
Canal-Colonie (niem.), ob. Kolonia nad kanałem.
Canden (niem.), ob. Kandawa.
Candien (niem.), ob. Kanigowo.
Canitz (niem.), ob. Konjecy.
Canterwitz (niem.), ob. Kęcierzowice.
Canth (niem.), ob. Kąty.
Capellenberg (niem.), ob. Kapela.
Capiorka, ob. Łania.
Caplitainen (niem.), ob. Kaplityny.
Capowce, wś, pow. zaleszczycki, oddalona o 3 i pół mili na północny zachód od Zaleszczyk, o 2 mile na południowy wschód od Jazłowca, o ¼ mili od Koszyłowiec, o 1 milę na północ od Czerwonogrodu; leży w urodzajnej podolskiej okolicy. Przestrzeń pos. więk. roli orn. 103, łąk i ogr. 14, past. 58, lasu 667; pos. mn. roli orn. 1575, łąk i ogr. 161, past. 22 morg. Ludność rzym. kat. 85, gr. kat. 1225, izrael 22: razem 1332. Należy do rzym. kat. par. w Czerwonogrodzie, gr. kat. w Koszyłowcach, której jest filią. W tej wsi jest szkoła etatowa o 1 nauczycielu i kasa pożyczkowa z funduszem zakładowym 1400 złr.
Capówka, wś, pow. jampolski, 481 mieszk. Ziemi włośc. 441 dzies., ziemi dwor. 608 dz. Należała do Czetwertyńskich, dziś hr. Bachmetiewa-Protasowa. Dr. M.
Capówka, wś w gub. kijowskiej. Pod C. poczyna się rz. Skwirka.
Cappe (niem.), ob. Kapa.
Capsdorf (niem.), ob. Hrabuszyce.
Capy, ob. Sieniawka i Wyszeńka.
Car, ob. Zhar.
Cardar, Carski dar, Carska łaska, nazwa kilku wsi i folwarków założonych w gruntach rozdanych przez rząd włościanom lub udzielonych za zasługi urzędnikom lub wojskowym w Królestwie Polskiem. Cardar, wieś, powiat garwoliński, gmina i parafia Kłoczew, liczy 20 domów, 260 mk i 529 morg. obszaru. C. dar, wś, pow. opatowski, gm. Bądkowice, 52 osad, 145 morg., powstała po 1864 r. Zowią je też Cesarski dar, Cesarska łaska (ob.).
Carew, miasto powiatowe gubernii astrachańskiej, 9619 mieszkańców, 1681 wiorst od Petesburga, 481 od miasta gubernialnego odlegle. Stacya pocztowa.
Carewo, wś, z zarządym gminnym, w pow. słuckim, o milę od Słucka, przy drodze wiodącej ze Słucka do Starobina, nad rz. Słuczą, w 4-ym stanie policyjnym (starobińskim), w 1-ym okręgu sądowym (słuckim). Gmina carewska składa się z 37 wiosek i liczy mieszk. 3,254 płci męz. C. ma szkółkę gminną i cerkiew parafialną. Al. Jel.
Carewo-Kokszajsk, miasto powiatowe gub. kazańskiej, 1341 mieszk., 1564 wiorst od Petersburga a 143 od miasta gubernialnego odległe. Stacya pocztowa.
Carewo-Sanczursk, miasto w gub. wiackiej, 1514 mk., 1379 wiorst od Petersburga, a 279 od miasta gubernialnego odległe. Stacya pocztowa.
Carge (niem.), ob. Kargowo.
Cargrad, ob. Carogród.
Caricyn, ob. Carycyn.
Carlau (niem.), ob. Warusze.
Carlikau (niem.), ob. Karlikowo.
Carlinenhof (niem.), ob. Rokitka.
Carlowitz (niem.), ob. Karłowice.
Carlowo (niem.), ob. Karłowo.
Carlsau (niem.), ob. Karłowo.
Carlsbach (niem.), ob. Kościerzyn.
Carlsberg (niem.) ob. Karolin, Karłowice.
Carlsbraa (niem.), ob. Zarzecze.
Carlsbrunn (niem.), ob. Karolin.
Corlsfelde (niem.), ob. Karłowo.
Carlshof (niem.), ob. Nygut, Karolewo, Kaszary.
Carlsmarkt (niem.), ob. Katowa i Karłowice.
Carlsruhe (niem.), ob. Pokój.
Carlsstadt (niem.), ob. Kretynga.
Carlswalde (niem.), ob. Karłowo.
Carmelin (niem.), ob. Charbielin.
Carmerau (niem.), ob. Sparok.
Carnovia (łac.), ob. Jaegerndorf.
Caroha, Czerecha, ob. Muldowa.
Carogród, ross. Cargrad, po łotewsku Corgrods, wieś i stacya kolei żelaznej rysko-dyneburskiej, między Nicgalem a Liwenhofem, o 46 w. od Dyneburga, w Inflantach polskich, w zachodniej części powiatu dyneburskiego blisko rzeki Dźwiny położone; dobra niegdyś biskupie, dziś rządowe, wchodzące wszelako w skład parafii katolickiej liwenmujskiej, stanowiącej dziedziczną własność barona Korffa na Kryżborku. Lud łotewski rzymsko-katolickiego wyznania a tylko gdzie niegdzie rozsiane małe garstki Rossyan starowierców czyli rozkolni-