Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Babica


[ 67 ]Babica, według Lib Benef. Długosza (I, 82) wieś parafialna szlachecka, w dekanacie zatorskim.

Babica, Babice, wś, pow. rzeszowski, rozległości 1486 n. a. morgów, 105 domów, 688 dusz; parafia w Czudcu. Szkoła ludowa jednoklasowa, położenie pagórkowate; niedaleko szosy powiatowej prowadzącej z Rzeszowa do Krosna.

Babica, 1). potok, wypływa w obrębie gminy Myślatycz w Galicyi, po północnej stronie folwarku, pod lasem, i płynie ku półn. przez wieś Myślatycze, gdzie tworzy stawek i przyjmuje kilka małych strumyków; dalej przez Koniuszki nanowskie, Rustweczko i Trzcieniec. W Trzcieńcu, przybrawszy kilka znaczniejszych potoków, z prawego brzegu Parny potok, płynie większemi zakrętami pomiędzy domostwami trzcieńskimi i porusza dwa młyny. Przybrawszy z lewego brzegu potok Balicki, przechodzi w obręb gm. Lackiej Woli, przecina gościniec wiedeńsko-lwowski, jakoteż kolej Karola Ludwika i nagle zwraca się ku północnemu-wschodowi, a przepłynąwszy wieś Hodynie, wpada z lewego brzegu do Czarnego potoku, dopływu Wiszni.

2). B., potok, wypływa kilku źródłami z pod Babiej góry (357 mt.) na granicy gmin Babicy i Lutoryszu w pow. rzeszowskim w Galicyi; płynie początkowo w kierunku północnym, dzieli się w obrębie wsi Babicy, po krótkim biegu, na kilka odnóg, które spływają w kierunku wschodnim do Wisłoka.

3) B., potok, także Krzeczówką [ 68 ]zwany. Wypływa w obrębie gm. Krzeczowa w Galicyi, po wschodniej stronie wzgórza Babicy, wznoszącego się nad równiną nadrabiańską; płynie ku wschodowi; w Krzeczowie łączy się w stawku krzeczowskim z potoczkiem Łazy czyli Brzeźnica, zabierając z sobą kilka mniejszych strumyków z błoń krzeczowskich; wychodząc z stawku krzeczowskiego, zwraca się ku północy, i płynie pod rozmaitemi nazwami przybranemi od miejscowości, przez które płynie: Krzeczów, Gawłów i Bogucice. W Bogucicach wpada do potoku Gróbką zwanego, wpadającego do Wisły.

4). B., potok w obrębie gminy Bochni w Galicyi. Wypływa na południowo-zachodniej granicy gminy Bochni z gminą Chodenicami, z silnego źródła, u stóp małego płaskowzgórza, także Babicą zwanego (286,37 m.) Płynie początkowo głębokim wądołem ku wschodowi, rozszerzając się zwolna w szeroką dolinę, w której leży miasto Bochnia. Przepływa w kierunku północnym środek miasta, przedmieścia, gdzie łączy się z potokiem Babinem, przechodzi w obręb gminy Krzyżanowice wielkie, gdzie do Raby z prawego brzegu pod Wygodą uchodzi.

5) B., potok w obrębie gminy Babice w Galicyi. Wyplywa z kilku źródeł w północnej stronie tej gminy w lesie, u stóp góry Wysokiej (433,16 m.), jednego z najwyższych szczytów wzgórz Lgockich. Zasilają go mniejsze strumyki, wypływające z kilku małych stawków; płynie ku południowi i wpada na południowej granicy wsi do potoku Wysoką zwanego, pobocznego dopływu Skawy.

6). B., strumyk, wypływa z silnego źródła na wschodniej granicy gm. Babic, w pow. przemyskim w Galicyi, w pobliskości Skopowa. Przepływa środkiem Babice, przerzyna gościniec dukielsko-węgierski i poniżej miasteczka uchodzi do Sanu. Br. G.



#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false