Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Biesiady
[ 222 ]Biesiady, wś i dobra, pow. wilejski, gmina chocięczycka, o 5 mil od Mińska, o 18 w. od Radoszkowicz (par. i st. poczt.), od kol. żel. libawo-romeńskiej (stacya Kraśne czyli Usza) mil 3 i pół; majątek ten graniczy z jednej strony z powiatem borysowskim mińskiej gub. Rozl. 6000 morgów, z tych 1200 uprawnych, reszta lasu. Mieszkańców na tej przestrzeni obojga płci od 600 do 650 osób, przeważnie prawosławnych. Od dworu o pół wiorsty znajduje się cerkiew parafialna, od 1840 prawosławna, pobudowana przed 200 laty, rzadkiej architektury, w formie trójkątu z uciętemi kątami, formującego nieprawidłowy sześciokąt. Miejscowość górzysta i malownicza. W małej odległości u podnóża góry, na której zbudowana cerkiew, płynie rzeka Udra, dopływ Ilii; po drugiej stronie rzeki jest góra, na której są ślady zamku. Fabryka szkła należąca do Biesiad znajduje się na folwarku Żabiczach, istnieje od 80 lat, obrotu ma 10,000 rs. Lasy ogromne i w dobrym gatunku, sosny i jodły przeważnie, a są też mieszane z iglastemi dęby, klony, jesiony, lipy i olsze. Gleba jest w części żytnia i pszenna; znajduje się torf, wapno, kwarc a niedawno odkryto pokłady marglu, którego używa się i do fabrykacyi szkła. W rzece Udrze hodują się pstrągi. W obrębie B. na tej rzece są trzy młyny o jednym i dwóch kołach czyli gankach. Do majątku B. należą folwarki Trusewicze, Kołdukówka, Truskowszczyzna, Pawlinięta, Sieliszcze, Żabicze, Łosza, Sidorówka, Konotopa, z wodnym młynem o dwóch gankach. Majątek B. należy do Anieli Czechowiczowej. W lasach biesiadeckich znajdują się kurhany czyli wołotówki, podobno z czasów szwedzkich. M. C.
Biesiady, wieś, pow. żółkiewski, o 2 mile na północ od Żółkwi, w niskiem położeniu śród piasków, w lesistej i moczarowatej okolicy. Przestrzeni posiadłość większa obejmuje roli ornej 52, łąk i ogrodów 70, pastwisk 11, lasu 23 morg.; posiadłość mniejsza: roli ornej 81, łąk i ogrodów 99, pastwisk 72 m. Ludność gr. kat. 152, izraelitów 11: razem 163. Należy do gr. kat. parafii w Lubelli. Właściciel większej posiadłości: konwent oo. bazylianów w Żółkwi.
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]
This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home. Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.
| |