Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Butywla
[ 485 ]Butywla, potok w Beskidzie lesistym, powstaje z Butywli wielkiej i małej. Butywla Wielka wytryska w obr. gm. Tysowca (w pow. stryjskm), z wzgórza Janowatej (996 m.), płynie na północ jarem leśnym między lasem Tysowatą a Pliszką (1073 m.); przybrawszy potok Horbowy z Szebelą zwraca się na wschód przez las Czarnej góry, której najwyższy wierzchołek Perekop (1210m.); między Suchem polem i Dłuhą polaną zwraca się ku północnemu wschodowi i tutaj łączy się z Małą Butywlą, nastającą w ob. gm. Korostowa pod Krzywym wierchem (1079 m.), płynącą na południe między lasem Czarnej góry a Korczanką (950 m.). Miejsce połączenia się obu potoków wznosi się 562 m. npm. Tutaj zwraca się na południowy wschód przez Korostów, gdzie dolina Butywli nieco się rozszerza, i przerznąwszy gościniec Skolski, wiodący przez Beskid na Węgry do Wereczki, wpada z lewego brz. do Orawy (ob.), dopływu Oporu, wpadającego do Stryja. Długość biegu od źródeł Butywli wielkiej 17 kil. Ujście 499 m. Spad wody bardzo nagły. Od połączenia się obu Batywli aż do ujścia 63 m. spad. Dopływy Butywli małej Krasny potok, a Butywli Wyżny Wancz, Niżny Wancz i Chemczyn potok.
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]
This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home. Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.
| |