Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Chmielowa


[ 591 ]Chmielowa, wioseczka w pow. winnickim, należała niegdyś do Bykowskich.

Chmielowa, 1.) wieś, pow. horodeński, nad Dniestrem, który w tem miejscu tak krętem płynie korytem, że cała wieś wraz gruntami i znacznemi lasami leży na rodzaju półwyspu, z trzech stron bowiem otacza ją Dniestr, a tylko 4-ta południowo-zachodnia strona jest przesmykiem, którym się można z tego półwyspu suchą nogą wydostać. Wieś ta leży o 2 i pół mili na północ od Horodenki, a o ¾ mili również na północ od Czernelicy. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 60, pastwisk 3, lasu 422; posiadłość mniejsza 236, łąk i ogr. 5, pastwisk 33 m. Tutejsze brzegi Dniestru obfitują w piękne widoki. Ludności rz. kat. 11, gr. kat. 300, izrael. 21: razem 332. Należy do obudwu parafij w Czernelicy, do której Chmielowa jest właściwie przysiołkiem.

2.) Ch., wieś, pow. złoczowski, leży o 1 milę na północny wschód od Złoczowa, na samym dziale wód między Dniestrem a Bugiem, śród ogromnych lasów ciągnących się od Złoczowa ku granicy rossyjskiego Wołynia; oddaloną jest o 2 mile na południowy wschód od Oleska, a o 3 ćwierci mili od Sassowa. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 322, łąk i ogr. 1, pastw. 27, lasu 108; posiadłość mniejsza: roli ornej 367, łąk i ogr. 31, pastw. 12, lasu 15 m. Ludności rz. kat. 296, izraelitów 50: razem 346. Najeży do obudwu parafij w Sassowie.

3.) Ch., wieś, pow. zaleszczycki, [ 592 ]leży na lewym brzegu Dniestru, naprzeciwko Chmielowy w pow. horodeńskim, oddaloną jest o 4 mile na półn. zach. od Zaleszczyk, a o 1 i pół na płd. od Jazłowca w przedniej glebie podolskiej. Przestrzeń pos. więk.: roli ornej 416, łąk i ogr. 15, pastw. 14, lasu 91; posiadłość mniejsza: roli ornej 540, łąk i ogr. 76, pastw. 1 m. Ludności rz. kat. 22, gr. kat. 509, izraelitów 70: razem 601. Należy do rz. kat. par. w Jazłowcu, gr. kat. par. ma w miejscu, z filią Swierszkowice; należy do dek. zaleszczyckiego (wiernych 1067). W tej wsi jest szkoła filialna o 1 nauczycielu. B. R.

Chmielowa, strumień, wytryskujący w obr. gm. Kołodziejówki, w pow. tarnopolskim, na gr. z gm. Połapanówką, u połd. podnóża wzgórza Sabaroszczyzny (361 m.); przepływa staw w Kołodziejówce, do którego zlewa się kilka innych strug, spływających z tego wzgórza; następnie przepływa Panasówkę, przybierając od połd. strugę spływającą z Popław (333 m.) i od płn. strugę z pod wzgórza Sabarychy (360 m.); poczem przechodzi w obr. gm. Chodaczkowa, gdzie poniżej kościola z pr. brzegu wpada do Baworowskej wody czyli Kaczawy. Długość biegu 10 kil. Br. G.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false