Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Daniłówka


[ 900 ]Daniłówka, wieś, pow. ostrowski, gmina Orło, par. Brok.

Daniłówka, 1.) wieś w półn. stronie pow. borysowskiego, w gm. tomiłowickiej, przy drodze z Dokszyc do Dziadzina.

2.) D., folw. w pow. bobrujskim, własność Niekraszewiczów, obszar przeszło 253 m.

3.) D. i Denisówka, dwie wsie w pow. ostrogskim, na południe od Ostroga o w. 60. Jedna od drugiej oddzielona niewielką grobelką i stawem, graniczą z pow. zasławskim, starokonstantynowskim i krzemienieckim. Obie na wzgórzystej równinie. Ziemia najlepszy czarnoziem. W Denisówce jest parafialna cerkiew na górze kredowej i szkółka dla ludu. W Denisówce jest futor Lipniki, w którym są potrójne wały z osuniętemi przez czas fosami, lecz porośnięte staremi drzewami. Podanie miejscowe o tych wsiach jest następne: na miejscu gdzie jest futor przed kilkuset laty była wieś, która została spalona przez Tatarów a mieszkańcy, jedni wycięci, drudzy wzięci w niewolę; dwóch tylko przechowało się Daniło i Denys. Po odejściu Tatarów ci dwaj gospodarze, wyszedłszy z ukrycia i widząc wieś w zgliszczach, wybudowali sobie domy, jeden z prawej strony rzeczułki, drugi z lewej, i tym sposobem dali nazwiska osadom od swoich imion. Obie wsie należały do klucza lachowieckiego, pierwszymi ich dziedzicami byli ks. Jabłonowscy a przez wyjśeic ich córki Teofili za ks. Sapiehę przeszły do Sapiehów. W 1802 roku [ 901 ]Denisówkę od ks. Teofili nabył Michał Izdebski, a Daniłówkę od tejże kilku, jakoto: Żeromski, Wokałowicz, Nienadkiewicz i inni. Na polach Denisówki od granicy Książęcina ku półn. zachod. są jary pod nazwiskiem „Okopce“ i rzeczywiście w tem miejscu były okopy, lecz że usypane przy skraju góry, zostały przez wiosenną wodę ze śniegów plynącą naderwane a ziemia poformowała jary. Niedaleko wsi od strony wsi Semenowa jest uroczysko, nazywające się Burłowica; jedna strona pokryta lasem i przy nim ziemia orna, po drugiej stronie sianożęcie.

4.) D. lub Taniowa, wieś. gub. witebska, na granicy pskowskiej, nad rz. Wielką. Al. Jel. i Z. Róż.

[ 901 ]Daniłówka, rzeka, lewy dopływ Dniestru, zaczyna się w Iwaszkowcach, koło Kalusa wpada do Dniestru. Por. Surżówka. Dr. M.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false