Bledzianów, 1.) wieś, pow. odolanowski, 37 dm., 420 mk., 111 ew., 309 kat., 222 analf. 2.) B., folw., pow. odolanowski, stac. poczt. i kol. żel. w Antoninie o 4 kil., ob. Przygodzice.
Bledziejów, ob. Bledzew.
Bleiche, pow. babimoski, ob. Kiełpin.
Bleiche, ob. Blicha.
Bleichfelde, ob. Bielawy pod Bydgoszczą.
Bleischwitz, ob. Bleszczyce.
Blendow, ob. Błędów.
Blendowa, Blędowa, Błędowa (ob.).
Blendowen, ob. Błędowo.
Blendowo, ob. Błędowo.
Blendzianka lub Zuzenka, rzeka, wypływa z jeziora w dobr. Łanowicze, pow. suwalski, na granicy Prus, wpada do jeziora Wersele, z którego wypłynąwszy przechodzi w kierunku południowo-zachodnim przez grunta wsi Wersele, Stołupianki, Zarzecze, Budzki i Blinda; od tej ostatniej wsi zmienia swoj kierunek w stronę północno-zachodnią i przepływając przez grunta folwarku Samborowszczyzna, wychodzi pod osadę Sypitka i płynie dalej przez Prusy. Wpada do Rospudy pod wś. Maltak. Okolice przez które toczy swe wody, po większej części górzyste.
Blenke, ob. Blinek.
Blenowo, ob. Błonowo.
Blesen, ob. Bledzewo.
Bleszczyce, niem. Bleischwitz, wś i dobra, pow. głupczycki, par. katol. dyec. ołomunieckiej w miejscu, przykomórek celny.
Bleszyn. Tak z niemiecka ale błędnie zowią niekiedy w druku Bledzew.
Blewońska, pow. ostrzeszowski, ob. Ligota (Ellgut).
Bleżewo, Bleżów, wś na południowym krańcu pow. mozyrskiego, nad rz. Stwihą, o 23 w. od jej źródeł, w gminie berezackiej, w 3-im stanie policyjnym (turowskim), w 3-im okręgu sądowym (turowskim). Jest to najzapadlejszy zakątek polesia mozyrskiego; nawet dróg tam niema, i lud wodną z Turowem ma komunikacyą. Al. Jel.
Blędowa, ob. Błędowa.
Blękwit, Błękwida, niem. Blankwitt, wś, pow. złotowski, st. p. i par. Złotowo.
Blich. W wielu wioskach i miastach polskich są bądź przedmieścia, bądź tylko pojedyńcze nieruchomości, zwane „Blich“ lub „na Blichu“, zapewne dlatego, że w tych miejscach kiedyś płótno bielono, „blichowano.“ Tak np. B. przedmieście Sambora lub B. dom z ogrodem przy Rokszyckiem przedmieściu w Piotrkowie trybunalskiem, tuż naprzeciw muru bernardyńskiego. F. S.
Blich, wieś, powiat brodzki, na piaskach śród lasów leżąca, o 5 kilometr. oddalona na wschód od Załoziec, w okręgu celno-granicznym. Przestrzeni posiadłość większa: roli ornej 510, łąk i ogr. 50, pastwisk 70, lasu 1102. Posiadłość mniej. roli ornej 548, łąk i ogrodów 54, pastwisk 21 morg. Ludność rzym. kat. 35, gr. kat. 307, izrael. 114, razem 456. Należy do rzym. kat. parafii w Załoźcach, do gr. kat. parafii w Milnie. Z przemysłowych zakładów jest tu browar. Właściciel większej posiadłości Włodzimierz hrabia Dzieduszycki.
Blicha, niem. Bleiche, część zwierzyńca pod miastem Olawą.
Blichnarka, ob. Blechnarka.
Blichowo, wś, nad rz. Mutawą, pow. płocki, gm. Lubki, par. Blichowo, posiada kościół paraf. drewniany z 1760 r., 19 dm., 208 mk. Do dóbr B. należy wś Golanki.; par. B. dek. płockiego ma 1798 dusz. B. Chu.
Blidaki, wś pryw. w pow. telszewskim, o 48 w. od Telsz.
Blidki, mała wioska w pow. bracławskim, należy do Maryi Strogonowej, ob. Kowalówka.
Bliesen, ob. Blizno.
Blimkinów, niem. Plümkenau lub Plümikenau, wś kol., pow. opolski, z parafią ewang. i szkołą tejże parafii od r. 1789.
Blindźawa, rz., lewy dopływ Sałanty.
Blinek, niem. Blenke, wieś, pow. babimoski, 37 dm., 234 mk., 232 ew., 2 kat., 28 analf.
Bliniszki, dwór, pow. nowoaleksandrowski, gub. kowieńska, własność Mojżesza Kiełpsza.
Blinne kucze, wś, pow. rosławski, gub. smoleńska, st. p. między Mglinem a Rosławiem.
Blinno, wś włośc. i folw. pryw., pow. rypiński, gm. Rogowo, par. Gujsk. W 1827 r. było tu 15 dm. i 176 mk, obecnie 33 dm., 148 mk. Rozl. 724 m., w tej liczbie 99 włościańskiego gruntu. B. Chu.
Blinów, wś i folw., pow. janowski, gm. Brzozówka, par. Blinów. Posiada kościół par. drewniany z XVIII w. W 1827 r. było tu 67 dm. i 485 mk. Par. B. dek. janowskiego liczy 1989 dusz.
Blinstrubiszki, wś, pow. rossieński, słynna z wzorowego sadownictwa, majętność Janczewskich. Prof. uniw. krak. dr. Edward Janczewski wydał 1879 w Krakowie broszurę o wynikach z doświadczeń sadowniczych w B.
Blinten, małe jez. w okr. hasenpockim Kurlandyi, w parafii Alschwangen.
Bliskowice, wś i folw. i Bliskowickie baraki, kol., pow. janowski, gm. Annopol, par. Świeciechów, nad Wisłą. W 1827 r. było tu 31 dm. i 265 mk., obecnie 302 mk., 2227 m. rozl., z tego 1950 m. dworskiego gruntu a 277 włościańskiego. A. M.
Blisnitz, ob. Bliźnice.
Blissawen, ob. Bliżawy.
Bliza, ob. Rozeft.
Blizanów, Bliżanów, wś i folw., nad rz. Prosną, pow. kaliski, gm. Brudzew kaliski, par. Blizanów. Leży przy samej granicy od w. ks.