Bordani, wś, pow. kaniowski, o 8 w. od m. Bohusławia, nad rz. Rosią. Mieszk. 674, wyznania prawosławnego. Cerkiew parafialna. Ziemi wybornego czarnoziemu 1217 dz. Należała dawniej do bohusławskiego starostwa, później do hr. Branickiego, obecnie kupiona na rzecz Udziałów. Zarząd gminny i policyjny w Bohusławiu. Kl. Przed.
Bordulaki, przysiołek Stanisławczyka.
Bordzichow, ob. Borzechowo.
Bordzie, 1.) majątek ziemski w par. girdyskiej, pow. rossieński, niegdyś własność obywatela Dyonizego Paszkiewicza. W ogrodzie stał sławny ze swej objętości dąb zwany „Baublis,“ o którym Mickiewicz wspomina. Miejscowość ta, położona na drodze wiodącej z Rosień do Girdyszek, dziś folwark skasowany i przyłączony do Bijot; zatem śladu tego majątku niema. Od Paszkiewicza przeszła do Konstantego Wolmera. Obecnie jest własnością ss-rów. Opisane też pod Bardze (mniej dokładnie). 2.) B., dobra, pow. telszewski, par. łuknicka, o kilka wiorst od Łuknik, o 25 wiorst od Telsz, nad rz. Kurszupis, był własnością Witkiewiczów; po nabyciu przez Onufrego Rymkiewicza w 1865 r., został sprzedany z publicznej licytacyi pośrednikowi Kramerowi, który odprzedał go niemcom. Fel. R.
Bordziłówka nowa, wś, i B. stara, wś i folw., pow. konstantynowski, gm. Witulin, o pół mili od Witulina, par. Bordziłówka. Posiada kościół par. erygowany 1647 r. przez Macieja i Maryannę Chodkowskich; obecny 1850 roku murowany. W 1827 r. było tu 21 dm. i 109 mk., obecnie 19 dm. i 132 mk., 710 morg obszaru. Parafia B. dek. konstantynowskiego 590 dusz liczy.
Bordziuny, wś, pow. sejneński, gm. Kudrany. Ma 17 dm. i 182 mk.
Borecki obwód, ob. Borek w w. ks. poznańskiem.
Boreczek, 1.) wś, pow. ropczycki, o 6 kilometrow od Sędziszowa, w par. rz. kat. Sędziszów. 2.) B., przysiołek Malawy.
Boreczek, wś, pow. śremski; 7 dm.; 98 mk.; wszyscy kat.; 35 analf.; st. poczt. Śrem o 6 kilometrów; stacya kolei żelaznej Czempin o 12 kilom. M. St.
Boreczna, wielka i mała, wś, pow. kolski, gmina Budzisław Kolski, par. Dęby szlacheckie. W 1827 r. B. wielka miała 16 dm. i 136 mk.
Borejkiany, folw. i wieś szlachecka (okolica), na prawym brzegu ruczaju Graumena, pow. rosieński, par. Szweksznie, od Rosień mil 14, od Szwekszń pół mili. Niedawno należały do rodziny Iwaszkiewiczów; obecnie są własnością Teodora hr. Platera. Reszta osad tej wsi ma właścicieli następujących: Pietkiewicz, Montwiłło i Adamowicz. Fel. R.
Borejkiszki, okolica w pow. trockim.
Borek, 1.) wś i folw., nad rz. Wisłą, pow. kozienicki, gm. Sarnów, par. Oleksów. Ma 431 m. ziemi dworskiej, 739 m. włośc., 60 dm. i 430 mk. 2.) B., wś, pow. koniński, gm. i par. Golina. W 1827 r. było tu 13 dm. i 206 mk. 3.) B., wś, pow. ostrołęcki, zamieszkana przez włościan i drobną szlachtę, gm. i par. Czerwin, 117 mk., 62 m. rozl. 4.) B., pustkowie, pow. sieradzki, gm. Gruszczyce, par. Wojków, rozl. m. 22 w posiadaniu włościan; ludności dusz 49. 5.) B. Lipiński, kolonia, pow. sieradzki, gm. Dzierzązna rządowa, par. Rososzyca, rozległość morg 55 w posiadaniu włościan; ludności 115 dusz.
Borek, wś w pobliżu Czerwonego Dworu, przy samem ujściu Niewiaży do Niemna.
Borek, 1.) wś, pow. bocheński, o 8 kil. od Słotwiny; 1540 morg rozl., w tem 899 m. roli ornej, 207 dm., 1111 mieszk., leży w równinie, w glebie żytniej, dosyć urodzajnej; par. łaciń. w Rzeżowie. Własność M. Zimmermanna. 2.) B. falęcki (z Sugowicami), wś, pow. wielicki, o 5 kil. od Podgórza, ma 1077 morg. rozl., wtem 585 m. roli ornej, 67 dm., 414 mk., par. rz. kat. w Gaju, gleba żytnia, dosyć urodzajna. 3.) B. nowy i stary (z Czerwonką i Wólką), wś, pow. rzeszowski, o 7 kil. od Tyczyna, ma 5142 morg. rozl., wtem 3445 m. roli ornej, 436 dm., 1221 mk., parafia rz. kat. w Borku starym; kościół paraf. murowany, zbudowany w r. 1465 przez Jana z Pilczy kaszt. krakowskiego. Klasztor dominikanów założony przez Macieja Niwickiego, kanonika kolegiaty jarosławskiej w r. 1668, z kaplicą św. Anny. Gorzelnia. Położenie pagórkowate, w glebie żytniej, urodzajnej. Właściciel M. Szymanowski. 4.) B. wielki, wś, pow. ropczycki, 2066 morg. rozl., wtem 1662 m. roli ornej, 196 dm., 1012 mk., par. w Sędziszowie, leży o 4 kil. od Sędziszowa, niedaleko gościńca rządowego wiedeńskiego, w pagórkach. Obszar dworski należy do majoratu krzeszowickiego Artura hr. Potockiego. 5.) B. mały, wś, pow. ropczycki, par. rz. kat. Sędziszów, o 5 kil. od Ropczyc. Właściciel W. Michałowski. 6.) B. (z przysiołkiem Bucze), wś, pow. dąbrowski i par. rz. kat. dąbrowska, o pół kil. od Żabna. 7.) B., wś, pow. krośnieński, par. rz. kat. Jedlicze, o 1 kil. od Jedlicz. 8.) B. szlachecki, wś, pow. wadowicki, par. rz. kat. Krzęcin, o 6 kil. od Skawiny. 9.) B., przysiołek Chorzelowa. 10.) B., przysiołek Zawady.
Borek, 1.) miasto, pow. krotoszyński, nad Pogoną, uchodzą pod Jeżewem do Obry, w okolicy płaskiej i niskiej, z gruntem średnim, przy gościńcu prowadzącym z Poznania przez Srem do Krotoszyna (W Słowniku Echard'a nazwany po niem. Grossburg). Dawniejsze lasy obszerne całkiem zniknęły. W r. 1871 miał