Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/505

This page has been proofread.

skie, Laski, Morgowniki, Osowile, Parzychy, Pianki, Popiołki, Poręby, Przecznia, Ruda Osowiecka, Siwki, Stanisławowo, Tabory-Rzym, Wyk, Zbojno, Zdrębisko i Złotagóra oraz 1 fol. Dłużniewo. Gmina G. ma 37742 m. rozl., w tej liczbie 8481 m. roli ornej; sąd gm. okr. III Łyse, mk. 7000. Lud. Krz.

Gawryle, wś rząd. w pow. rossieńskim, o 23 w. od Rossien, par. lalska.

Gawrylenki, wś pryw., pow. dzisieński, o 40 w. od Dzisny, 1 okr. adm., 2 dm., 24 mk. (1866).

Gawrył..., Gabryel... Hawrył... (porównać),

Gawryłańce, wś rząd., pow. oszmiański, 1 okr. adm., o 14 w. od Oszmiany, 4 domy, 56 mk. katol. (1866).

Gawryłowicze, wś włośc. nad jez. Łuczaj, pow. wilejski, 3 okr. adm., gm. łuczajska, 9 dm., 177 mk, (1866).

Gawryłówka, ob. Gabryelówka.

Gawryłowska 1.) osada w gub. włodzimierskiej, 1957 mieszkańców, 831 wiorst od Petersburga a 58 od miasta gubernialnego odległa. Stacya pocztowa. 2.) G., stacya pocztowa w powiecie i gubernii chersońskiej, w roku 1880 zniesioną została.

Gawryłowskie, jez. w. pow. syczewskim, gub. smoleńskiej.

Gawryszki, zaśc. szlach. nad rzeką Wilią, pow. trocki, 2 okr. adm., 34 w. od Trok, 1 dom, 12 mk. katol. (1866).

Gawrzyałki, niem. Gawrzyalken, wś, pow. szczycieński, w położeniu bagnistem, o 10 kil. od Szczytna, na Mazurach pruskich.

Gawrzyłowa, dolna i górna, wś w powiecie ropczyckim, o 0·5 kil. na południe od Dębicy oddalona, należy do sądu pow., parafii rzym. kat. i urzędu pocztowego w Dębicy. Mieszk. 674. Większa posiadłość wynosi 428 m. roli, 102 m. ogrodów, łąk i pastwisk i 644 m. lasu; mniejsza pos. 389 m. roli, 121 m. łąk ogrodów i pastwisk i 90 morg. lasu. Za Długosza (III, 261) własność Jana Gryffa.

Gawsie, wś, pow. szawelski, gm. okmiańska, 103 dzies. ziemi nadanej na 4 dusze.

Gawsztwinia, jez. w pow. rosieńskim, na północ od Cytowian, przeszło 3 w. dł., pół w. szer., przyjmuje rz. Szymszę, daje początek rz. Gryżowie. Por. Gasztwinis.

Gawszuny, wś, pow. szawelski, gm. Chwałojnie, par. Użwenty. Na 47 dz. ziemi 4-go gatunku uwłaszczono dusz 15. J. Godl.

Gay..., ob. Gaj...

Gay al. Gai (niem.), ob. Gaj.

Gaydowke (niem.), ob. Gajdówka.

Gaydy, ob. Gajdy.

Gaygrementz (niem.), ob. Gaj-Grzmięca.

Gayl (niem.), wś, pow. braniewski, st. p. Lindenau pod Braniewem.

Gayliten (niem.), ob. Gajlity.

Gaylowken (niem.). ob. Gajlówka.

Gaynen (niem.), ob. Gajne.

Gaywald (niem.), os., pow. olsztyński, st. p. Wartembork.

Gaza, wś nad Wartą, pow. koniński, gm. Golina, par. Myśliborz; odl. 18 w. od Konina, liczy 26 mk., złączona ze wsią Sługocinek (ob.).

Gazumia lub Gazomia, kol., pow. piotrkowski, gm. Bogusławice, par. Wolbórz. W r. 1827 liczono tu 32 dm., 218 mk.

Gażyłów, ob. Gieżgajłów.

Gą..., por. Gom... i Gon...

Gąba, wś i folw., pow. błoński, gm. Piekary, par. Mszczonów. W 1827 r. było tu 16 dm., 187 mk., obecnie liczy 251 mk.; folw. Gąba lit. BFGH i Wierzbica z wsiami t. n., od Warszawy w. 42, od Grodziska w. 14. Rozl. folwarczna wynosi m. 472, w tem grunta orne i ogrody m. 427, płodozmian 5 i 9-polowy. Bud. mur. 5, drewn. 13. Wieś Gąba i Wierzbica osad 21, gruntu m. 44. A. Pal.

Gąbin, ob. Gombin.

Gąbin, wś pryw. nad rz. Gulidówką, pow. dzisieński, o 64 w. od Dzisny, 2 okr. adm., 4 dm., 29 mk. katol. (1866).

Gąbin al. Głąbin, niem. Gumbinnen, miasto naczelne powiatu i regencyi gąbińskiej w Prusach, nad rz. Pisą, stanowiącą południowo-wschodnią odnogę późniejszej rz. Pregla, nieco poniżej ujścia do niej rz. Rominty, pięknie i regularnie zabudowane, przeszło 10000 miesz., leży w tej części, która się zowie pruską Litwą, około 4 mile od granicy polskiej, ze stacyą kol. żel. królewiecko-ejtkuńskiej, o 39 kil. od Wierzbołowa. W G. schodzą się trakty bite z Wystrucia, Darkiejmów, Gołdapi, Tylży i z Stołupian. Jarmarki liczne się tu odbywają, mianowicie na źrebce (30 sierpnia 2 dni), na bydło, konie 4 razy, na wełnę 2 razy (od 31 maja 6 dni i od 18 października 6 dni), nadto kramne. Ludność niemiecka i protestancka. Grunta w okolicy bardzo żyzne, tylko miejscami bagniskami torfowemi i lasami przerywane; 7 kil. na zachód od miaata wzgórze lesiste, 118 metrów nad poziomem Baltyku z dalekimi widokami. Miasto ma szerokie prostokątnie przerzynające się ulice, gęstemi lipami osadzone. Nad rzekami groble, na których urządzone są piękne promenady. Czasami jednak rzeki zalewają niższe części miasta. Mieszkańcy, przeważnie ewangelicy, trudnią się obok rolnictwa oddawna piwowarstwem, tkactwem, przędzeniem i farbowaniem materyj, szczególniej płóciennych. Drożdże ztąd rozchodzą się po Litwie i Mazurach. Jest tu gisernia i fabryka maszyn rolniczych, parowa przędzalnia i farbiarnia, 2 browary, 2 cegielnie, 4 gorzelnie, 2 mydlarnie, młyn i drukarnia. Na głównym jarmarku zakupują handlarze z Alzacyi i Lotaryngii wiele koni litewskich.— G. powstał z