Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Błuże
[ 254 ]Błuże, Błuża, dobra ziemskie i wieś w południowo-wschodniej stronie pow. ihumeńskiego, w gm. omelańskiej, w 1-m stanie policyjnym, w 3-m okręgu sądowym, w parafii katolickiej serafińskiej, o 35 w. od Ihumenia, o 4 w. od m. Świsłoczy. Nazwa B. pochodzi od rusińskiego słowa „błudzić“, błądzić, a więc „miejsce błędne“, bo też rzeczywiście wś ta leży w głębi najgłuchszego polesia ihumeńskiego. Po osuszeniu energicznie prowadzonem błot poleskich, B. wiele zysczze na wartości, tak pod względem gleby jak i warunków komunikacyi. Dawniej dobra B. były własnością rodziny Zawadzkich, lecz przez wiano przeszły do Świętorzeckich. Obszar ogólny wynosi 37,200 dzies., grunta są piaszczyste, bardzo nizkie, ale łąk obfitość wielka. Na terytoryum błuskiem ma początek rzeczka Talka, która wpada do Świsłoczy. Mieszkańcy tych okolic drą łyka lipowe, używane na łapcie i plotą lipowe „rohoże“; rzeczy te są przedmiotem handlu miejscowego i rozwożą się na kilka mil dokoła, a rohoże idą do Stołbców i ztamtąd Niemnem do Królewca. Handlem tym kierują wyłącznie żydzi. Al. Jel.
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1930. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1954 or earlier (more than 70 years ago).[1]
This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1930 works copyrighted at home. Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1930 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.
| |